LZA goda loceklis Imants Ziedonis (03.05.1933.–28.02.2013.)

16-03-2013


LZA goda loceklis Imants Ziedonis
(03.05.1933.–28.02.2013.)

zv/zv444-3.jpg 

Man neviena dzīves stunda
Lieka nav pagājusi.
Ne tā, kas dega kā zibens,
Ne tā, kas aizvilkās klusi.


 


 No privātas vēstules I. Ziedoņa tuviniekiem Slokā, 2013. gada 28. februārī

Mīļie Ausma, Baiba, Rimant un visa Imanta saime!

Es lūdzu piedošanu Dzīvei par to, ko tā mums ir atņēmusi, bet visvairāk es tai pateicos par to, ko tā mums ir devusi – Imantu. Lapmežciema skolas zālē es klausījos, kā skan intonācijas no kaimiņu zvejniekciema atbraukušā dzejnieka dziedošajā balsī, kas vēstīja motociklu laika trauksmi un eļļaino dūmu aromātu. Sestdienās tā paša Lapmežciema kluba zālē mēs dejojām un kopā ar “Mazās Selgas” puišiem dziedājām meitenēm ausīs “Izšķirsimies tepat saulītē”. Slokas vidusskolā, kad tuvojās izlaiduma laiks, katram krūtīs šalca gandrīz vai zvēresta vārdi “Mīlestība divreiz neatnāk, Mīlestība mūžā ir tik viena...” un mēs toreiz tā domājām un arī šodien mēs ticam šai bībeliskajai formulai, kuras autors gan nav Ādams, bet ir Imants.

Ar “Krāsainajām pasakām” mēs izkrāsojām savu studiju laiku, kā apmāti stāvot rindā pie Mazās Ģildes uz Imanta dzejas vakariem, kuros skanēja tautasdziesmas, pārlasītas un sakārtotas pa trim – kā rieksti čemurā, lai pēc tam dotos uz Universitātes Aulu klausīties smagus kā dzirnakmeņus, simbolu, buramos un svētījamos vārdus. Imants – tievs, garš, ar iesirmu nimbu ap galvu, ietina vasaras nakts siltajā miglā, lai pēc tam mazos pulciņos visi izklīstu pa dzīvokļiem, un, ģitārai skanot, sveces gaismā dungotu meditatīvo domu “kā svece deg, cik skaisti svece deg”. Dega Imants, dega Māra (Zaļoksne), Aivars (Lasis), Indulis (Ranka), Andris (Buiķis), dega plaukstas, kad izkaptis un cirvji kapāja nātres un krūmus pie lielā ozola Ungurmuižas parkā vai pie “Simtiņa” birztalas Neretā, bet tulznas nesāpēja, jo Imants plēsa jokus tikpat neganti, cik neganti spieda ar kāju gāzes pedāli, kad ar savu ķiršsarkano “Volgu” pa Valmieras šoseju un pēc tam cauri Juglai sacentās ar Rakstnieku savienības mikriņa šoferi ātrā braukšanā. Toreiz mēs – daži Filoloģijas fakultātes studenti kopā ar jaunajiem dzejniekiem Māru Zālīti, Viju Beinerti, Mārtiņu Zelmeni atgriezāmies no literātu talkas Burtniekos, bet Imants – kaut vai par purna tiesu vēlējās būt pirmais. Un bija jau arī – Rīgā, Latvijā, pirmais visu vecumu sirdīs.

Kad piedzīvojumu kāre aiznesa mani uz Sahalīnu, Kamčatku, Kuriļu salām, un, dzīvojot barakās kopā ar svešiem, es alku pēc mājām, pēc savējiem, ciema veikalā es atradu Imanta “Epifāniju” tulkojumu krievu izdevuma grāmatiņā. Kā vislielāko domas tīrradni to nopirku un ik vakaru pēc darba aizgūtnēm lasīju, un mana balsene, mēle, galva – dunēja no latviskām domām, atsaucās Imanta frāzēm, izskanēja latviešu valodas ritmā un dzidrumā, jo šīs krieviski rakstītās rindas es taču zināju no galvas. Sirds šos vārdus dzirdēja un izrunāja latviski, un no 11000 kilometru attāluma es sarunājos ar Imantu, kaut viņš par to uzzina tikai šodien.

Jocīgi – mēs Kultūras fondā strīdējāmies par to, kas ir īstā latviskā identitāte un kāda daļa Latvijas kultūrā ir mūsu pašu, un cik tajā ir svešo, ar mīlestību pieņemto un par saviem padarīto rakstu. Mēs domājām līdzīgi, kaut katram bija savs lietu mērs. Kad Imants sacīja: Nāc, vadi tālāk Kultūras fondu, – es nobijos no atbildības mēroga un Imanta popularitātes, autoritātes svara, jo sapratu, ka viņa magnēts spēj pievilkt ļaužu sirdis cauri purviem un mežiem, slīkšņām un akačiem pat no trejdeviņām zemēm, un ka es ar šo starojumu, kuru summēja dzimstošās Atmodas noskaņojums, nevarēšu sacensties, nespēšu tik meistarīgi atsaukties nedz vālodzes saucienam, nedz gana taurei. Būdams pilsētā un tāpat kā mēs ikviens, palikdams tramvaju dārdu un ielu smārda apdvests, Imants saglabāja puķu bērna skaidrās acis, bezgalīgo naivitāti, bet tanī pat laikā savam Bigauņciema puikas spītam uzpotējot Salaspils Atomreaktorā ārdētu nākotnes redzējumu, kurā ieauda kaut ko no tibetiešu lamas dzīves ceļa filozofiskā viegluma. Šī amplitūda piemīt tikai viņam vienīgajam – kā balerīnai rotējot uz kājas pirkstgala, spēt visu redzēt ne tikai sava perimetra 360 grādos, bet arī pamanīt zem kājām gliemezi un skudru, tāpat kā saulainā dienā virs galvas skaitīt zvaigznes Strēlnieka zvaigznājā.

Kā Jūs redzat un jūtat – es nespēju vien lūgt piedošanu Nāvei par to, lai tā, būdama visredzīga un visu varoša, ir aizvilkusi ciet leduspuķu aizkaru Imanta acīm, jo lūgt – tas gan laikam bija vienīgais, ko mēs visi varējām darīt Imanta labā viņa mūža atvasaras gados. Un tomēr Viņa nepaklausīja. Atnāca pēkšņi un paņēma savu daļu. Par to, cik tā liela, smaga un vērtīga, mēs domāsim visus turpmākos gadus, nožēlodami to, ka mums būs liegta iespēja Imantu satikt, uzrunāt un pārmīt acu skatus, taču paliekot priekā par to, ka kopā ar šo lielisko, mīļo, gudro un uzticamo domubiedru esam dzīvojuši garu un svētīgu mūžu, kurā tieši viņš ir bijis tas, kurš labāk par mums ir pratis pasacīt, ko mēs jūtam, un skaidrāk par mums formulēt to, ko mēs domājam, par to, kas visu laiku nedevās un nedevās rokā.

Domāsim labas un stipras domas par Latvijas kultūru un Imanta gara pasaules lielumu, kas pieaudzējis tautas ciltskokam vienu bagātu, biezu gadskārtu, kāda raksturīga vien piepildītam mūžam un ar gandarījumu nodzīvotai dzīvei.

Vieglas Tev smiltis, Imant. Neraudiet ilgi, palicēji, jo ne jau asaru jūra var palīdzēt izmērīt zaudējuma lielumu.

Sirsnībā un līdzjūtībā – Jūsu Ojārs Spārītis


 

KATRAM SAVS ZIEDONIS

Imants Ziedonis ir viena no būtiskākajām parādībām latviešu tautas 20. gadsimta otrajā pusē, paliekama latviešu vērtība uz trešā gadutūkstošu sliekšņa, spilgts uzplaiksnījums mūsu kultūras vēsturē, pat Latvijas vēsturē vispār. Ne tikai Dzejnieks un publicists, ne tikai domātājs, bet arī darītājs, skubinātājs rosībām. “Daudzveidis”, kuram iemirdzas drīz viena, drīz – gluži negaidīti – pavisam cita šķautne, un reizē viengabalaina, latviska personība.

Man ir bijusi laime Imantu pazīt turpat vai pusgadsimtu, piedalīties vairāku viņa ieceru īstenošanā. Esmu uztvēris viņu kā savu vecāko brāli, kurš tevi pamācīs, kuru jāuzklausa, bet, kā jau jaunākajam, šad tad jāizsaka pa piebildei vai iebildei. Imants Ziedonis mums ir viens, tomēr katram arī savs un varbūt arī dažādos gados dažādi uztverams.

Vistuvākā sasaistē ar Imantu bijām Latvijas Kultūras fonda apogeja gados, 1987.–1993. gadā. Manuprāt, nebūs lieki mazliet par to atgādināt, jo šodien vairs retais atceras un piemin 1987. gadā dibināto LKF, tā skaisto emblēmu ar laiviņu un saulīti. Nezinu gan, vai Imants pats šobrīd mīl kavēties atmiņās par fondu, vai atceras to ar gandarījumu, vai tomēr vilšanās izjūtās.

Tas nav ne pirmās Latvijas laikā 1920. gadā iedibinātais Kultūras fonds, nedz arī mūsdienu Kultūrkapitāla fonds, kas sniedz finansu atspaidu kultūrai un tās darbiniekiem. LKF uzplaiksnīja neparastā laikā kā Ziedoņa fonds. Būtībā jau to nenodibināja Rīgā, bet Maskavā kā perestroikas laika instrumentu Raisas Gorbačovas protektorātā un Rīgā darbu sāka vispirms Padomju Kultūras fonda filiāle. Taču toreizējiem varasvīriem pietika prāta, lai fonda priekšgalā akceptētu Imantu (bija jau arī citas potenciālas kandidatūras). Imants nu varēja izvērst savas idejas: Daugavas ceļš, Strēlnieku ceļš, Dzintara ceļš, Likteņarhīvs, Vietvārdu atjaunotnes programma. Viņš prata pulcināt ap sevi kompetentu komandu – intelektuāļus, romantiķus un pragmatiķus (to vidū bija Zigmunds Skujiņš, Imants Lancmanis, Ilmārs Lazovskis, Juris Rubenis, Andrejs Cīrulis, Ramona Umblija, Jānis Graudonis, Vaida Villeruša, vēlāk arī Dainis Īvāns un Pēteris Laķis) un ar savu autoritāti uz līdzenas vietas, neiedomājami straujā tempā izveidoja tautas kustību, kopas Latvijas novados, kas aizsāka Latvijas kultūrvides un pašas tautas sakopšanu.

Nav nejaušība, ka uz šo kopu, vietējās kultūras entuziastu bāzes gadu vēlāk, 1988. gadā veidojās Latvijas Tautas frontes nodaļas, ja nealojos, arī pašas LTF finansējumu sākumā nodrošināja Kultūras fonds. 1989. gada maijā Kultūras fonds, pati pirmā no toreizējās vēl Padomju Latvijas oficiālajām organizācijām, deklarēja savu suverenitāti Dailes teātrī sarīkotajā 1. LKF kongresā un pēc tam dažādos veidos atbalstīja Latvijas ceļu uz neatkarības atjaunošanu.

Šajā laikā varēju stāvēt līdzās Imantam, būdams LKF Prezidija loceklis un vadot LKF Vietvārdu programmu. Panācām vēsturisko nosaukumu atjaunošanu Rīgas ielām un laukumiem, izvēršot īstas “ielu cīņas” par Brīvības ielas, Valdemāra ielas, Doma laukuma, Aspazijas un Basteja bulvāra, Tērbatas ielas nosaukumu atgūšanu. tas notika vēl 1987.–1990. g., pirms Latvija bija atguvusi reālo neatkarību. LKF iestājās arī par Stučkas pilsētas pārdēvēšanu Aizkraukles vārdā (Imantam bija arī alternatīvs priekšlikums Samēni), devām ierosmes pilsētu ģerboņu, karogu restaurēšanai, arī lauvas un krusta atgriešanai lielajā Rīgas ģerbonī, un visam tam savulaik bija liela atsaucība sabiedrībā.

Daudzas Imanta un viņa līdzgaitnieku idejas tika iedzīvinātas, daudz ieceru, cerību diemžēl nespējām piepildīt. Pienāca ilgotie un izcīnītie neatkarības gadi, bet jau 1993. gadā Imants pilnīgi negaidīti atkāpās no fonda priekšsēdētāja amata, kad redzēja, ka viss ievirzās komerciālajos ūdeņos un sākotnēji ideālie mērķi tā kā izplēn. Tiesa, arī pēc Imanta aiziešanas Ramonas Umblijas vadībā 90. gados fondam bija atzīstami veikumi, idejiski sagatavojot Rīgas 800 gadu jubilejas pasākumus, rosinot skaistu lata monētu klajā laišanu, heraldiku, izcilu grāmatu izdošanu, bet visas šīs lietas vairāk saistījās ar Rīgas pilsētu, kura Imantam, šķiet, nebija tik tuva kā Latvijas lauku un mazpilsētu vide.

21. gadsimta sākumā Ziedoņa fonds izčākstēja. Ap 2008. gadu, vēl pirms lielās finanšu krīzes, tas beidza pastāvēt, kā mūsdienās ierasts, ar nelielu skandāliņu un dzeltenās preses komentāriem, bez epitāfijām, epifānijām un kaut formāliem atzinīgas pieminēšanas vārdiem. (Nezinu pat, vai šodien LKF formāli skaitās likvidēts). Esmu tomēr pārliecināts, ka nākotnē saistībā ar Imanta Ziedoņa vārdu kāds vēl atcerēsies arī šo viņa gara uzplaiksnījumu un ierādīs tam pienācīgo vietu Latvijas kultūrvēsturē.

90. gados centos piesaistīt Imantu Ziedoni atjauninātajai Latvijas Zinātņu akadēmijai – ievēlējām viņu par ZA goda locekli, piešķīrām Raiņa balvu, taču Imants pie mums bija parets viesis. Laikam oficiālā zinātnieku vide priekš viņa, dumpinieka, bija pārāk stīva, formalizēta, konvencionāla. Kādā kongresā viņš izteicās, ka augstāk par zinātniekiem vērtējot zinātājus, savā veidā aicinot uz plašāku, universālāku domāšanu, ne tikai zinātniski tehnisko vien, – tas bija viņa ziedoniski spīdoliskajā garā.

Uztveru kā lielu likteņa labvēlību, ka esmu Imanta Ziedoņa laikabiedrs, ka vairākās lietās esmu iemantojis Imanta, latviešu kultūras gara līdera un virzītāja, uzticību, iesaisti kopējos darbos. Šķiet, visi kopā tomēr esam spējuši grūtos, pretrunīgos laikmeta griežos virzīt Latviju uz augšu, darīt to labāku, pilnīgāku. Esmu cieši pārliecināts, ka Latvijas un latviešu misija pasaulē nav beigusies, ka joprojām esam jauna tauta, ka īstie veiksmes gadi Latvijai tomēr vēl ir tikai priekšā. Un kamēr vien pastāvēs latviešu tauta, tai būs, mums būs daudzveidis Imants Ziedonis, nemierīgs, spurains, allaž aicinošs, spīdolisks. Tas Imants Ziedonis, kas ir visiem viens, bet katram savs.

Jānis Stradiņš

Fragmenti no topošā Imanta Ziedoņa 80.gadu jubilejai veltītā rakstu krājuma

Pēdējā atjaunošana 16-03-2013
Powered by Elxis - Open Source CMS