Zinātnes Vēstnesis
- 2015.g. 8.jūnijs
Lai veicinātu un attīstītu jauniešu zināšanas par energoefektīviem risinājumiem un to pielietojumu mūsdienu pasaulē, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI) ar "EuroNanoForum 2015" organizatoru atbalstu sestdien, 2015. gada 16. maijā AS "Sidrabe" uzņēmuma teritorijā, Krustpils ielā 17 organizēja konkursa "Saules kauss 2015" noslēguma pasākumu - saules transportlīdzekļu sacensības.
Pasākums tika organizēts AS "Sidrabe" teritorijā, lai skolniekus iepazīstinātu ar 2014.gada balvas "Eksportspējīgākais komersants" lielo un vidējo komercsabiedrību grupā ieguvēju - Latvijas lielāko augsto tehnoloģiju uzņēmumu, kurš ražo vakuuma pārklājumu iekārtas dažādiem pielietojumiem, arī liela laukuma plānslāņu saules foto-voltaisko paneļu iegūšanai.
Saules kauss Latvijā notiek jau astoto reizi un tieši maija trešās nedēļas sestdienā, kas, kā rāda pieredze, vēsture un statistika, ir saulaina, tomēr šoreiz saulīte atspīdēja pa īstam pēcpusdienā, kad modeļu sacensības bija jābeidz un sākās apbalvošana. Rīts atausa vējains un lietains, tādēļ pasākuma organizatori - LU CFI zinātnieki, inženieri, jaunie un topošie zinātnieki - ātruma trasi būvēja angārā, bet ārā tika atstāta tikai ūdens trase, kuras 34 m3 ūdens nav tik viegli pārvietojami iekštelpās. Ātruma trasei automātisko starta-finiša sistēmu uzstādīt palīdzēja tās autors - LU CFI Radioelektronikas nodaļas vadītājs Alberts Kristiņš.
"Saules kauss 2015" sacensībām bija reģistrējušās 72 komandas, kurām bija izsūtīti saules bateriju un motoriņu komplekti (sarūpēti ar "EuroNanoForum 2015" atbalstu), un 15 lielāka laukuma saules baterijas radiovadāmo modeļu konstruēšanai. Uz pasākumu ieradās 56 komandas, katrā 2-3 dalībnieki, kopskaitā 142 skolnieki no 26 skolām Rīgā un dažādos Latvijas novados.
Pulksten 10.00 pasākumu AS "Sidrabe" angārā atklāj LU CFI direktors Andris Šternbergs, uzrunas saka "Sidrabe" un "GroGlass" pārstāvji, Latvijas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvis Gustavs Gudzuks, Rīgas Enerģētikas aģentūras pārstāvis Rihards Baufals, pasākuma galvenais tiesnesis un vadītājs - Jānis Zemītis.
Pasākumā tiek demonstrēti arī reāli nulles emisiju transportlīdzekļi - RTU elektroauto (Rolands Fedotovs un Normunds Martinsons, RTU SP) un LU CFI koncepts ūdeņraža-elektriskam transportlīdzeklim uz 3 riteņiem ar vēsturisku motorollera priekšējo daļu. Lekcijas par "EiroNanoForum 2015" pasākumiem jauniešiem, par klimata pārmaiņām, kā arī par izaicinājumiem Saules kausa modeļu būvniecībā lasa Dr. Līga Grīnberga (LU CFI), VARAM Klimata pārmaiņu departamenta speciālists Gustavs Gudzuks, Dr. Jānis Kleperis (LU CFI). Savukārt AS "Sidrabe" pārstāvji Virgīnija Liepiņa, Aleksejs Zujevs, Aleksandrs Beļajevs un SIA "GroGlass" pārstāvis Guntis Mārciņš iepazīstina skolniekus un skolotājus ar vakuuma pārklāšanas tehnoloģijām, iekārtām un gala produkciju - viedajiem stikliem, kurus pasūta gan muzeji (speciāli gaismu neatstarojoši stikli gleznu aizsardzībai), gan jauno enerģiju taupošo māju būvētāji, gan siltumnīcas u.c.
Pirmās notiek ātruma sacensības 9 m garā distancē tautas klasei (modeļu veidošanā izmantotas "NanoForum 2015" sarūpētās detaļas - saules panelīši un motoriņš) un nestandarta klasei (paneļi un motori no agrāko gadu Saules kausiem vai pašu skolnieku sarūpēti). Tautas klases kvalifikācijas braucienā piedalās 27 komandas, no kurām tiek atlasītas ātrākās 8, kas piedalās izslēgšanas braucienos. Fināla sacenšas komandas "J5vsk-2" no Jelgavas 5. vidusskolas un "Jaunie Ģēniji" no Raunas vidusskolas. Ar laiku 6,590 sekundes uzvar Jelgavas 5. vidusskolas komanda. Trešā vietā paliek Siguldas Valsts ģimnāzijas komanda "360 Quickbuild" (7,856 sekundes). Nestandarta klasē finālā cīnās komandas Lielvārdu un Smiltenes Centra vidusskolas komandas, - ar rezultātu 5,484 sekundes uzvar Lielvārdu komanda. Otrā vietā paliek "Saules Reindžeri" no Smiltenes, bet trešo vietu izcīna komanda "Nav ne jausmas" no Rīgas Kultūru vidusskolas.
Spēka trasē tautas klasei piesakās 13 komandas, no kurām tikai divām ("Saules Mehi" no Jelgavas 4. vidusskolas un "Saules Zaķi" no Ķekavas vidusskolas) izdodas izkustināt tukšu 1 litra sulas paku . Nestandarta klasē 4 komandas var aizvilkt kravu līdz trases galam, un ar laiku 23 sekundes uzvar "Saules Reindžeri" no Smiltenes Centra vidusskolas.
Ūdens sacensības saules laivām 8 m distancē tiek organizētas visvēlāk, kad saule sāk parādīties starp mākoņiem. Tautas klasē pirmās divas vietas paņem Rīgas Valsts tehnikuma komandas "Zaļie Vaļi" un "Lāči", bet trešajā vietā paliek Jeru pamatskolas komanda "Trīs gudrie". Nestandarta klasē uzvar Rīgas Valsts tehnikuma komanda "Lāči", bet otrā vietā paliek pērnā gada uzvarētāji - Smiltenes Valsts ģimnāzijas komanda "Uhopors".
Rīgas Skolēnu pils komanda "Solar Radio" (Niks Apenītis, Valters Šnē; skolotājs Jānis Ozols-Ozoliņš) vienīgā bija uzbūvējusi radiovadāmu mašīnīti, izmantojot mazās tautas klases saules baterijas un oriģinālu enerģijas uzkrāšanas shēmu ar superkondensatoru un parasto kondensatoru. Mašīna neapstājās, iebraucot ēnā, un viegli veica dažādus apļus pa asfaltu angāra priekšā. Saules lidmašīna ar plānslāņu saules bateriju, kas izgatavota Nīderlandē uz AS "Sidrabe"izgatavotās vakuumpārklājumu iekārtas, skrēja pa zemi, bet necēlās gaisā; to bija uzbūvējusi Rīgas Skolēnu pils komanda "Solar Aero" (Oskars Lācis un Toms Dejus). Abām komandām tika piešķirtas veicināšanas balvas par inovatīviem risinājumiem.
"Saules kauss 2015' absolūtie uzvarētāji tika noteikti, ņemot vērā vairākus kritērijus - mājas darbus (modeļu skices un video par modeļa gatavošanu), veikumu sacensībās, kā arī zināšanu pārbaudi, aizpildot izdalīto anketu par zaļās enerģijas tēmu. Pirmo vietu ieguva un planšetdatoru saņēma Jelgavas 5. vidusskolas komanda Nr2 (Maksims Davidovs un Georgijs Jablokovs, skolotājs Josifs Spirts); otrā vieta - Raunas vidusskolas komandai "Jaunie Ģēniji" (Roberts Kokins, Kristaps Kažuro, Gints Broks), bet trešā vieta - komandai "360 Quickbuild" no Siguldas Valsts ģimnāzijas (Edgars Trops, Mārtiņš Jeseris, Edgars Daugulis).
Paldies dalībniekiem, kuri spītējot mākoņiem un lietum mācēja savus modeļus izkustināt no vietas arī ūdens baseinā, paldies organizatoriem - LU Cietvielu fizikas komandai ar RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes studentiem ar Pēteri Lesničenoku un Jāni Zemīti priekšgalā, kā arī vislielākais paldies -pasākuma atbalstītājiem - "EuroNanoForum 2015", Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtam, AS "Sidrabe", Eiropas Komisijas pārstāvniecībai Latvijā, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentam, AS "Latvenergo", Rīgas Tehniskās universitātes Studentu parlamentam, SIA "L`Oreal Baltic", Rīgas enerģētikas aģentūrai, AS "Viessmann", "SEB" bankai, SIA "Perpetuum Nova", kā arī mūsu informatīvajam atbalstam - radio "NABA", "ČAULA.TV" un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.
Dr. Jānis Kleperis