LATVIJAS IZGUDROTĀJAM PASNIEGTS PASAULES INTELEKTUĀLĀ ĪPAŠUMA ORGANIZĀCIJAS APBALVOJUMS

3-05-2019

26. aprīlī, atzīmējot Pasaules intelektuālā īpašuma dienu, tika pasniegta Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) "Medaļa izgudrotājiem" (WIPO Medal for Inventors) - īpašais apbalvojums novatoriem, kuru izgudrojumi ir nesuši nozīmīgu ieguldījumu valsts ekonomikas un tehnoloģiju attīstībā. 

Šogad WIPO apbalvojumu saņēma Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības inženierzinātņu fakultātes emeritētais profesors, izgudrotājs Videvuds-Ārijs Lapsa. Apbalvojumam viņu izvirzīja Latvijas Zinātņu akadēmija un Patentu valde par inovatīvu darbību, radot izgudrojumus betona un dzelzsbetona tehnoloģiju, jaunu būvmateriālu un būvkonstrukciju, kā arī ēku siltumizolācijas jomā.

Atzīmējot WIPO apbalvojuma izgudrotājdarbības veicināšanā Latvijā, Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis norādīja: "WIPO "Medaļa izgudrotājiem" tiek piešķirta par izciliem sasniegumiem tiem novatoriem, kuru izgudrojumi ir nesuši nozīmīgu ieguldījumu nacionālajā bagātībā un attīstībā. Jāatzīmē, ka emeritētā profesora sasniegumi būvmateriālu un būvkonstrukciju jomā ir spodrinājuši Latvijas vārdu ne vien nacionālā, bet arī starptautiskā līmenī, apliecinot mūsu izgudrotāju inovatīvo potenciālu. Augstu novērtējam Videvuda-Ārija Lapsas kunga zinātnisko un inovatīvo sniegumu un patiesi ceram, ka šis apbalvojums iedvesmos arī citus izgudrotājus uz izciliem sasniegumiem."

Videvuds-Ārijs Lapsa darbojas RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Būvražošanas institūtā, vadošā pētnieka amatā, kā arī valdes locekļa amatā Latvijas Betona savienībā. Prof.em. V.A. Lapsam pieder 34 PSRS autorapliecības, viņš ir autors 106 izgudrojumiem, 7 ārzemju un 65 Latvijas patentiem, kā arī 148 zinātniskajām publikācijām (t.sk. 2 zinātniskajām monogrāfijām un 3 mācību grāmatām).

Par kandidātiem WIPO "Medaļu izgudrotājiem" saņemšanai var kļūt tikai tās personas, kurām ir (vai arī tikai pieteikts) izgudrojuma patents vai derīgais modelis. WIPO "Medaļa izgudrotājiem" tika ieviesta 1979. gadā, lai stimulētu radošu un inovatīvu darbību visā pasaulē un atzītu izgudrotāju ieguldījumu nacionālajā bagātībā un attīstībā. Kopš tā laika izgudrotājiem 130 valstīs piešķirtas vairāk nekā 2000 medaļas.

No 2005. gada apbalvojums tiek piešķirts arī Latvijas izgudrotājiem. Līdz šim to ir saņēmuši tādi novatori kā prof. Ivars Kalviņš, prof. Gunārs Duburs, Dr. Jānis Polis, Dr.habil. Nikolajs Vederņikovs, Dr.sc.ing. Inga Lašenko un citi. 2018. gadā medaļu saņēma Latvijas Izgudrotāju biedrības valdes priekšsēdētājs Aldis Eglājs par izgudrojumu "Trimarāns ar zemūdens spārniem", kas izmatojams visātrākajām - trimarāna tipa jahtām.

Apbalvojumu prof. em. Dr.inž. V.A. Lapsam pasniedza Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis un WIPO pārstāvis Rišards Freleks (Ryszard Frelek) starptautiskā semināra "Intelektuālais īpašuma un sports" ietvaros.

Pasaules Intelektuālā īpašuma dienu kopš 2000. gada tradicionāli atzīmē 26. aprīlī - par godu Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (World Intellectual Property Organization - WIPO) dibināšanai 1970. gadā.

Informāciju sagatavoja Santa Lozda,
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centrs

Foto - I. Makare, LETA


Balvas laureāts V. Ā. Lapsa, WIPO pārstāvis R. Freleks, LZA prezidents O. Spārītis, Patentu valdes direktors S. Laganovskis       


Videvuds Ārijs Lapsa             

Powered by Elxis - Open Source CMS