Par 16. Baltijas intelektuālās sadarbības konferenci Lietuvas Zinātņu akadēmijā

8-05-2019

16. Baltijas intelektuālās sadarbības konference „Gēni: no pagātnes līdz nākotnei" notika 2.-3. maijā Lietuvas Zinātņu akadēmijā Viļņā.

Konference turpina Baltijas valstu zinātniskās sadarbības tradīcijas, kas aizsāktas 20. gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados.

Konferencē piedalījās starptautiski atzīti zinātnieki no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas, Vācijas un Somijas. Konferences pirmā diena bija veltīta medicīnas ģenētikai un cilvēka genoma pētījumiem, kā arī augu ģenētikai un genomikai.

Konferenci atklāja Lietuvas Zinātņu akadēmijas prezidents Jūras Banys, Igaunijas Zinātņu akadēmijas prezidents Tarmo Soomere un Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis.

Konferences otrajā dienā Lietuvas pētnieki stāstīja par savu pētījumu rezultātiem Lietuvas un Baltijas iedzīvotāju etnoģenēzes pētniecībā, sasaistot jaunākos vēsturiskos, arheoloģiskos, lingvistiskos un genomikas pētījumu datus.
Konferences laikā tika piešķirtas Baltijas Zinātņu akadēmijas medaļas un diplomi:

- Igaunijas ģenētiķei profesorei Maris Lānai - par izcilu ieguldījumu klīniskās un reproduktīvās ģenētikas jomā Igaunijā, Latvijā un Lietuvā.

- Latvijas ģenētiķim profesoram Īzakam Rašalam - par svarīgiem pētījumiem augu ģenētikā un nozīmīgu pedagoģisko un organizatorisko ieguldījumu augu ģenētikas fundamentālo un lietišķo pētījumu īstenošanā Latvijā Igaunijā un Lietuvā.

- Lietuvas ģenētiķim profesoram Vaidutim Kučinskam - par pētījumu novatoriskajiem rezultātiem, kas ļauj interpretēt Baltijas iedzīvotāju izcelsmi, genoma daudzveidību un līdzību, sadarbojoties ar Latvijas un Igaunijas zinātniekiem.

Nākamā Baltijas intelektuālās sadarbības konference paredzēta Tallinā 2021. gadā, un tā, iespējams, tiks veltīta tehniskajām zinātnēm.

Ilze Trapenciere, LZA starptautisko sakaru nodaļas vadītāja


Baltijas zinātņu akadēmiju medaļas laureāte Igaunijas ģenētiķe profesore Maris Lāna


Baltijas Zinātņu akadēmijas medaļas pasniegšana akadēmiķim Īzakam Rašalam. No kreisās: Tarmo Soomere, Igaunas Zinātņu akadēmijas prezidents, Īzaks Rašals, Ojārs Spārītis, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents, Jūras Banys, Lietuvas Zinātņu akadēmijas prezidents


Baltijas zinātņu akadēmiju medaļas laureāts Lietuvas ģenētiķis profesors Vaidutis Kučinsks

Foto: Virginija Valuckienė (Lietuvas Zinātņu akadēmija)

Pēdējā atjaunošana 9-05-2019
Powered by Elxis - Open Source CMS