Vija Dzintare Latvijas Zinātņu akadēmijā

17-09-2009
zv/zv390-3.JPG 

Pirms gada LZA notika ievērojamo valodnieku Kārļa Mīlenbaha un Jāņa Endzelīna pieminekļa metu konkurss. Tas guva lielu tēlnieku atsaucību. Viena no konkursa dalībniecēm bija māksliniece Vija Dzintare, kuras darbs ieinteresēja skatītājus. Šīgada 15. septembrī māksliniece pagodināja Zinātņu akadēmiju ar savu personālizstādi.  

Vija Dzintare strādā monumentālajā un stājtēlniecībā, veido portretus, mazās formas, medaļas. Viņas materiāli ir bronza, granīts un marmors. Mākslinieces darbu klāstā ir represēto piemiņas vieta Pētera baznīcā “Gals un sākums”, piemineklis 1941. gadā deportētajiem Baltezera kapos ar Kārļa Skalbes vārdiem “Aiz manis zeme, pilna sāpju”, skulptūra “Vārti” Jēkabpils laukumā, O. Kalpaka piemiņas komplekss Meirānu “Liepsalās”, pilsētas zīme– graciozā dzērvīte “Grobiņa. Anno 1695”, Klīdzēju ģimenes piemineklis Sakstagala kapos ar skaisto figūru kompozīciju – gādīgo vecmāmiņu un puisīti, vairāk nekā 40 figurāli kapa pieminekļi, veltīti mūsu slavenībām. Skaistas, plastiskas formas, kuras apvieno dziļu pasaules izjūtu ar meistarīgu “smago” materiālu pakļaušanu pārliecinošā, emocionālā mākslas darbā.

LZA prezidents Juris Ekmanis pauda gandarījumu par iespēju zinātniekiem iepazīties ar mākslinieces pasauli, Senāta priekšsēdētājs Jānis Stradiņš uzsvēra daudzos dziļa satura darbus, kuri veltīti mūsu vēsturei un lauksaimniecības zinātniekiem. Ļoti latviska, strādīga, sirsnīga. Katrs darbs novests līdz pilnībai, – tā mākslinieks Jāzeps Pīgoznis. Akadēmiķe Aina Blinkena, sniedzot meistarei krāšņas dālijas, atzina, ka šajā gadījumā viņu Vijas Dzintares mākslā valdzina monumentālisms un rotaļīgais vieglums, jo – “tie pieminekļi ir tik skaisti”. LZA goda loceklis Jānis Streičs sacīja – te ir gara materializācijas zīmes, redzams smagais materiāls un materializējies gars. Tēlnieces vitalitāti uzteica Gļebs Panteļejevs, salīdzinot smagās tēmas un pozitīvo skatu uz dzīvi. No apgāda “Zinātne” atzinību pauda Ingrīda Vāverniece. “Priecājos par tuvību zinātnei. Mani saista cilvēki, cilvēku attiecības, saskarsmes punkti. Dzīves ritums jau izraisa asociācijas” – rezumēja autore.

Latvijas Zinātņu akadēmijas izstāžu galerijā šo monumentālo darbu foto un jaukās, mazās formas priecēs skatītājus.

I. T.

Powered by Elxis - Open Source CMS