Vaļasprieks

5-11-2009

Dr. hist. Aija Jansone.
Vaļasprieks

zv/zv393-4.JPG 

Zinātņu akadēmijas izstāžu galerijā Aijas Jansones, LU Latvijas vēstures institūta Etnoloģijas nodaļas vadītājas, pasteļu izstāde. Klusās dabas. Klusināts kolorīts, tā saucamās latviskās krāsas, brūnie, zaļie, mierīgi sarkanbrūnie toņi. Parasti “uzstādījumi” – pīts groziņš, ziedi, pat kurpju pāris, uz galda izkaisīti sārtvaidži āboli. LZA prezidents Juris Ekmanis, 3. novembrī atklājot izstādi, atzina, ka šīs mājas (Augstceltnes) iemītnieki raksta grāmatas par tautas tērpiem, par cimdiem, cimdu rakstiem kā autore, un lūk, kāds jauks vaļasprieks, rādot mums visiem tuvus, saprotamus darbus. Lai nu katram tas vaļasprieks būtu profesionālā līmenī!

LU Latvijas vēstures institūta direktors, LZA korespondētājloceklis Guntis Zemītis: “Ja kolektīvā kāds klusiņām glezno, to grūti pamanīt. Esmu lepns par savu talantīgo kolēģi. Arheologi ir zīmējuši, gleznojuši, bet no etnogrāfiem Aija ir visredzamākā!”  LZA viceprezidents Tālavs Jundzis: “Pirmā doma, šeit ienākot, – mums pašiem ir tik daudz talantu. Vajag tik iedrošināties tos aktīvi parādīt – zīmēt, fotografēt, filmēt!” Akadēmiķis Jānis Bērziņš: “Etnogrāfijas sektorā darbiniekus ņēma no mākslas skolas. Var nofotografēt vienu brīnišķīgu lupatiņu, bet uzzīmēt! Pastāv uzskats, ka māksla rodas tad, ja mākslinieks nav pārēdies. Latvijas vēstures institūtā pāris gadu situācija ar ēšana bija tīri laba, toties tagad pārēšanās nedraud. Prieks par Aiju Jansoni! Mums ir tā – dziedonim ir gods tikt uzaicinātam La Skalā, bet māksliniekam – izlikt savus darbus LZA izstāžu galerijā!”

Aiju Jansoni sveica kolēģi, pateicoties par lietpratību tautas tērpu jautājumos un darbību studijā “Kolorīts”. Pati autore atzinās, ka viņai ir trīs vērtības: darbs, ģimene un māksla. Pārliecinoši.

I. T.

Pēdējā atjaunošana 5-11-2009
Powered by Elxis - Open Source CMS