Gadskārtējā Krišjāņa Barona konference

5-11-2009

Gadskārtējā Krišjāņa Barona konference “Stāstījumu folklora: teksti, procesi un tradīcijas; pētnieki, stāstnieki un klausītāji”

30. oktobrī, dažas dienas pēc Letonikas III kongresa, tajā pašā Zinātņu akadēmijas Jaunajā zālē (pirms remonta – kinozālē) Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts ielūdza uz gadskārtējo Krišjāņa Barona konferenci.

2009. gada rudenī ir jubileja trim ievērojamiem “latviešu pasaku vīriem”: Ansim Lerhim–Puškaitim 2. septembrī ir 150. jubileja, Pēterim Šmitam 25. decembrī – 140. un Kārlim Arājam 20. decembrī – 80. jubileja. Tāpēc šī gada Krišjāņa Barona konference ir veltīta vēstītājas folkloras, tradicionālo stāstījumu un to stāstīšanas pētniecībai. Pāris dienu pirms konferences interesenti varēja tikties ar konferences īpašo viesi: pasaku un eposu pētnieku Izidoru Levinu (Hamburga), kurš dzimis Daugavpilī pirms 90 gadiem un joprojām lieliski runā latviski. Konferencē viņš runāja par stāvokli folkloristikas metodoloģijā Latvijā un citur, vairākkārt pēc ziņojumiem pārvaicāja jaunās kolēģes un lūdza šo to precizēt. (“Man šķiet, ka viņš uz tām nolūkojas kā uz mazām, mīļām muļķītēm”, nosmēja tāda pat “maza mīļa muļķīte”. Ne nu bija muļķītes nekā, bet tas nu gan bija patīkams fakts, ka lielākajā vairumā jauni un dedzīgi bija gan pētnieki, kas ziņoja no tribīnes, gan zālē sēdošie puiši un meitenes pretēji akadēmiķes Vairas Vīķes–Freibergas nožēlai Letonikas kongresā par zālē sēdošo sirmajām galvām.)

No klasiskajām latviešu pasakām, kuras vākuši un daudzos sējumos apkopojuši klasiskie folkloras krājēji, līdz datora “mēstulēm”, kuras sola laimi, bagātību, mīlestību un tūlītēju svētlaimi, ja uz karstām pēdām tās nosūtīs uz n–tām adresēm, no skaudriem dzīvesstāstiem līdz muzikantu anekdotēm, no Aglonas svētceļnieku brīnumstāstiem līdz ”dzīvo” stāstnieču priekšnesumam – tik interesanta un daudzpusīga bija Krišjāņa Barona konferences tematika, kuras noslēgumā notika jaunā, aizrautīgā alu pētnieka un folkloras vācēja, nu jau doktoranta Sanda Laimes apjomīgās grāmatas “Svētā pazeme. Latvijas alu folklora” atvēršana.

Z.K.

Pēdējā atjaunošana 5-11-2009
Powered by Elxis - Open Source CMS